Wady i zalety, jakie posiadają przekładnie zębate

Współcześnie przekładnie zębate są jednymi z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów w branży przemysłu ciężkiego czy górniczego. Oczywiście, jak każde urządzenie, możemy wyszczególnić zarówno jego pozytywne, jak i negatywne cechy. I dzisiaj zrobimy zestawienie tych cech.

Co należy mieć na uwadze, wybierając przekładnie zębate?

Akurat w przypadku tego produktu, lista zalet jest o wiele dłuższa, dlatego zaczniemy od niej. Przekładnie zębate charakteryzują się dużymi wartościami mocy – nawet do 50 000 kW. Dla porównania moc napędów łańcuchowych oscyluje wokół pięciu tysięcy kW, więc przebitka mocy jest w tym wypadku aż dziesięciokrotna. Niewątpliwie takie osiągi należy zaliczać do sporych zalet tego sprzętu. Jednak to nie wszystko, nawet mimo tak dużych wartości mocy, przekładnie zębate utrzymują swoją sprawność na poziomie 99%! Oznacza to, że zaledwie jeden pozostały procent jest stratą energetyczną, wynikającą ze specyfiki funkcjonowania przekładni. Jest to rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę siły, jakie są wymagane do poprawnego i sprawnego działania tego urządzenia. Warto zwrócić także uwagę na to, że przełożenie tej przekładni jest stałe. W przypadku innych przekładni jest ono zmienne ze względu na ruchomość części, które wywołują poślizg, a tym samym straty energetyczne. Wysokie prędkości obrotowe to także zdecydowany atut tego rozwiązania – do 50m/s. Zamknięta budowa pomaga w ochronie urządzenia przed uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i pyły, co znacznie wydłuża funkcjonowanie urządzenia.

Pierwszą wadą, wynikającą bezpośrednio z zaniedbania i nieodpowiedniego użytkowania jest głośność przekładni, jeżeli nie jest ona odpowiednio często nasmarowana. Niewielki zasięg przenoszenia napędu także może być postrzegany jako problem. Przekładnia generuje także pewne drgania, które mogą, lecz nie muszą wpływać na okoliczne maszyny. Wszystko zależy od odpowiedniego dbania o sprzęt. Ostatnią wadą jest oczywiście cena. Nie jest jednak wygórowana, ze względu na to, że stosując się do regularnej konserwacji, która jest podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy, przekładnie zębate funkcjonują przez wiele lat, dzięki czemu są urządzeniami bardzo opłacalnymi w dłuższej perspektywie czasu.