Do czego stosuje się przekładnie zębate ślimakowe?

qweq

Patrząc na samą ilość różnych rodzajów przekładni zębatych, można wysnuć wniosek, że maszyny przemysłowe są bardzo dobrze zoptymalizowane do konkretnych zadań. A to przecież zaledwie mała część wszystkich urządzeń. Dzisiaj opiszemy funkcje, jakie pełnią przekładnie zębate ślimakowe, a także ich najpopularniejsze zastosowania.

Stabilność i moc kosztem specjalistycznych wymagań

Przekładnie zębate ślimakowe najczęściej wykorzystywane są jako reduktory, przekładnie kierownicze w pojazdach, napędy sterów, mechanizmy podziałowe, także w o wiele mniejszej i prostszej wersji, jako mechanizm strojenia instrumentów, na przykład w gitarze.

Charakterystyczna dla przekładni ze ślimakiem dwuskokowym jest nierównomierność grubości zębów. Jest to konieczne, ze względu na zastosowanie różnych skoków na zębach ślimaka. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne z perspektywy wykonywanej pracy, ponieważ niemal całościowo ogranicza luzy pomiędzy częściami. Pozwala to na osiąganie o wiele wyższych przełożeń, jednak jednocześnie skutkuje wysokim tarciem zębów, przez co wymagana jest częsta konserwacja. Niemniej otrzymywana moc jest bardzo wysoka, co marginalizuje koszta serwisowania, a ilość zębów rozkłada obciążenie, więc nie jest to sposób wręcz bardzo oszczędny, jeżeli chodzi o wytrzymałość zębów.

Wadami, jakie posiadają przekładnie zębate ślimakowe, to trudne wykonawstwo oraz dość problematyczne montowanie urządzenia. Wiąże się z tym ogromna wrażliwość przekładni na wadliwy montaż, który skutkuje błędem przesunięcia poosiowego. Niemniej, odpowiednio konserwowane, przekładnie tego typu są rozwiązaniem dla bardzo wielu urządzeń, które zapewnią im odpowiednią moc i sprawne działanie.