Rola przekładni planetarnych w przemyśle wydobywczym

kopalnia

Przekładnie planetarne są niezbędnym elementem urządzeń wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, w tym także branży wydobywczej. Stanowią one jeden z najbardziej popularnych typów przekładni. Ich głównym zadaniem jest przemieszczanie się osi obrotu dla koła zębatego. Dzięki zastosowaniu przekładni planetarnych możliwe jest przeniesienie mocy w oparciu o trzy wartości przełożenia. Charakteryzują się dużą trwałością i niezawodnością, a także sporą mocą, dzięki czemu to właśnie one znajdują zastosowanie w przemyśle wydobywczym.

Jaką rolę odgrywają przekładnie planetarne w przemyśle wydobywczym?

Branża wydobywcza bazuje na urządzeniach niezawodnych, umiejących wytrzymać i przenieść duże obciążenie. Z tego powodu w urządzeniach stosowanych podczas wydobywania różnych surowców wykorzystuje się właśnie przekładnie planetarne. Ten rodzaj przekładni zębatych do urządzeń przemysłowych pozwala na ochronę maszyny przed przeciążeniem poprzez przeniesienie obciążenia. Budowa tych elementów sprawia, że można je zamontować nawet w przypadku, gdy urządzenie znajduje się w ciasnym pomieszczeniu.

Dzięki przekładniom planetarnym możliwe jest znaczne usprawnienie pracy w zakładzie wydobywczym, zwiększenie jej wydajności, zmniejszenie luzów kątowych, oraz wyprowadzenie osi przekładni w oś silnika. Przeniesienie dużych momentów obrotowych pozwala na ochronę maszyny przed nadmierną eksploatacją czy przeciążeniem. Co więcej, przekładnie planetarne charakteryzują się bardzo cichą pracą.

Dobrej jakości przekładnie planetarne cechują się niską awaryjnością, a także dużą uniwersalnością połączeń, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do różnych rodzajów urządzeń. Ten rodzaj przekładni można spotkać w różnego rodzaju wciągarkach i maszynach z gąsienicowym napędem kół. Ich wykorzystanie pozwala na zabezpieczenie wszelkich urządzeń stosowanych podczas prac wydobywczych, co zwiększa czas ich eksploatacji i zmniejsza awaryjność. Podczas zakupu tego rodzaju elementów warto wybrać te, oferowane przez profesjonalnego producenta, zajmującego się tego rodzaju elementów od wielu lat, mającego doświadczenie oraz wiedzę w tej dziedzinie.