Rodzaje przekładni, które wykorzystujemy w codziennym życiu
Koła zębate i przekładnie zębate to nie tylko domena przemysłu ciężkiego. Te mechanizmy są wykorzystywane przez znaczną większość sprzętów codziennego użytku. Prezentujemy Państwu te najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane rodzaje przekładni zębatych. Być może nawet uda nam się Państwa zaskoczyć. Miłej lektury!
Przekładnia cierna
Przekładnię cierną wykonuje się z gumy oraz dodatkowo wzmacnia tarcie między nimi za pomocą sprężyn, które dociskają je do siebie. W tym rozwiązaniu, za przeniesienie napędu odpowiada tarcie, co jest minusem tego rozwiązania, ze względu na ciągłe wystawienie kół na eksploatację. Jednak przekładnia cierna idealnie nadaje się do zadań, gdzie wymagana moc jest niewielka. Najczęściej spotykanymi urządzeniami, które wykorzystują ten rodzaj przekładni, są zabawki, ksera, drukarki oraz większość sprzętów biurowych.
Przekładnia pasowa
Przekładnia pasowa przeznaczona jest do najmniej wymagających czynności, jednak mimo tego specjaliści cenią ją ze względu na prostotę konstrukcji. Koła posiadają wyżłobienia, które współpracują z paskiem zębatym, dzięki czemu praca tej przekładni jest bardzo cicha i sprawna, a jej poślizg znikomy. Najczęściej spotkamy się z nimi we wszelkiego rodzaju odtwarzaczach CD/DVD, a dawniej w magnetowidach i podobnych urządzeniach.
Przekładnia łańcuchowa
Każdy z nas wie, jak wygląda rower i właśnie o mechanizm łańcucha chodzi w tej przekładni. Sąsiednie koła posiadają niezmienny kierunek rotacji, a spora powierzchnia stylu łańcucha z zębami koła skutkuje także większym tarciem. Wadą tego typu przekładni jest konieczność częstego smarowania, by utrzymać ją w dobrym stanie i uchronić przed uszkodzeniami.