Koła zębate z plastiku – charakterystyka

koła zębate plastkowe

Mogłoby się wydawać, że koła zębate przynależą do świata przemysłu ciężkiego, gdzie wielkie maszyny i przekładnie wykonują pracę przy znacznych obciążeniach. Jednak to nie do końca prawda. Wraz z postępem technologicznym, wiele części, w tym także koła zębate zaczynają korzystać z zamienników z tworzyw sztucznych. I jak się okazuje, w pewnych rozwiązaniach plastikowe koło zębate jest znacznie bardziej ekonomiczne i praktyczne.

Koła zębate plastikowe – zastosowanie

Oczywistą sprawą jest to, że ze względu na swój materiał, plastikowe koła zębate są głównie wykorzystywane w mniejszych urządzeniach. Niższa wytrzymałość, a zarazem waga, to cechy, które wymuszają zastosowanie w mniejszych projektach, co nie oznacza, że funkcjonują mniej sprawnie. Wręcz przeciwnie – dostosowując właściwości kół do konkretnych zadań, otrzymujemy rewelacyjne wyniki! Wystarczy przytoczyć niewielkie urządzenia codziennego użytku, takie jak blendery, miksery, czy roboty kuchenne.

Doskonale też sprawdzają się w małych urządzeniach – w szczególności w elektrycznych – w których koła zębate z tworzyw sztucznych są alternatywą dla kół wykonanych z metalu. Często nie można ich tam umieścić ze względu na ich wielkość bądź masę, która jest istotna m.in. w zabawkach dla dzieci.

Niecodzienne zastosowanie kół zębatych

Co ciekawe, koła zębate najlepiej sprawdzają się, o dziwo, w branży medycznej i militarnej. Minimalistyczne roboty dokonują skomplikowanych operacji wewnątrz ciała człowieka, a drony pomagają wojsku w działaniach treningowo-taktycznych. Zresztą nie tylko wojsku, bo w ostatnim czasie jest to bardzo popularny gadżet. W przypadku aparatury medycznej ponownie największe znaczenie ma waga kół zębatych z tworzywa sztucznego, która jest nieporównywalnie mniejsza niż w odpowiednikach wykonanych z metalu. Im mniejszy rozmiar ma urządzenie, tym precyzyjniejsze ruchy można wykonywać, co ma ogromne znaczenie w trakcie operacji.

Wytrzymałe rozwiązanie?

To, czy koła zębate będą wytrzymałe, czy też nie, zależy w dużej mierze od projektu. Jeśli zostały wykonane precyzyjne obliczenia, to raczej nie trzeba martwić się o trwałość tego rozwiązania. Wysokiej jakości tworzywa sztuczne są bardzo wytrzymałe, a odpowiednio dopasowane koła zębate będą prawidłowo pracować przez długi czas.

Jeżeli więc w odpowiedni sposób wykorzystujemy posiadane zasoby, to nie zawsze będziemy skazani na tradycyjną stal. Plastikowe koła zębate świetnie sobie radzą względem swojego stalowego odpowiednika, jednak ich zastosowanie diametralnie się od siebie różni, więc należy mieć na uwadze ich różnorodne zastosowanie.