Koła zębate – techniki wykorzystywane do ich stworzenia

W przemyśle ciężkim stosowanych jest bardzo wiele technik o technologii do wytwarzania niezbędnych podzespołów do prawidłowego funkcjonowania wszystkich urządzeń. Sprawdźmy, w jaki sposób powstają koła zębate.

Sposoby tworzenia kół zębatych

 

Na wstępie należy zaznaczyć, z jakiego materiału tworzymy koła zębate. Jeżeli jest to tworzywo sztuczne, to sprawa jest znacznie prostsza, gdyż do ich wykonania wykorzystuje się przeważnie metodę wtryskiwania, czyli proces wtrysku polimeru i środka powodującego jego polimeryzację, do określonej formy, a następnie ogrzanie i wychłodzenie go, by osiągnął właściwości odpowiednie do stosowania go w przemyśle. Sprawa komplikuje się, gdy mamy do czynienia z kołem tworzonym z metalu. Proces tworzenia możemy wtedy podzielić na trzy kategorie.

Pierwszą z nich będzie kształtowy, a techniki, jakie wykorzystuje się w tej kategorii to frezowanie zarówno frezem palcowym, jak i modułowym krążkowym. Do tego zastosowanie znajduje struganie, przeciąganie i dłutowanie.

Druga kategoria, obwiedniowa, również wykorzystuje frezowanie, jednak z frezem walcowym, globoidalnym lub ślimakowym. Ponadto głowica frezowa może ustawić zęby według okręgu lub spirali w zależności od skuteczności i potrzeby danego koła zębatego.

W ostatniej kategorii, kopiowej, znajdziemy tylko jeden sposób wyrobu i wiąże się on bezpośrednio z nazwą – będzie to struganie za pomocą kopiału.