Koła zębate stożkowe – ich zastosowanie i budowa

Różnorodność kół zębatych pozwala na dostosowanie ich rodzaju do konkretnego działania i optymalizacji pod względem skuteczności. Pozwala to na osiąganie możliwie najwyższych parametrów, które bezpośrednio przekładają się na jakość i szybkość pracy. Jednym z rodzajów takiego koła zębatego jest stożkowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego produktu.

Właściwości kół zębatych stożkowych

 

Koła zębate tego typu charakteryzują się możliwością wykorzystania ich zarówno w układzie kątowym, jak i prostopadłym, co znacznie zwiększa ich użytkowość w rozmaitych sytuacjach. Gwarantuje to specjalna, skośna budowa zębów, która umożliwia ich osadzenie na wale lub dystansie. Dzięki wykorzystaniu kół zębatych stożkowych osiągamy przełożenie prostopadłe, które jest wyjątkowo skuteczne w przypadku wykorzystania w układach maszynowych służących do przenoszenia dużego obciążenia.

Koła zębate stożkowe

Jeżeli chodzi o budowę kół stożkowych, to do ich produkcji wykorzystuje się profesjonalne dłutownice, elektrodrążarki, frezy kształtowe lub technikę nacinania, a w zależności od jego przeznaczenia, może dojść dodatkowo do obróbki termicznej oraz szlifowania. Ich skuteczność wynika ze sposobu działania. Toczące się po sobie zęby wytwarzają mniejsze tarcie, dzięki czemu ich żywotność jest o wiele wyższa, niż w przypadku zastosowania regularnych zębów. Sprawia to, że koła zębate tego typu są idealnym rozwiązaniem dla układów wymagających wysokiej mocy i specyficznego układu.