Koła zębate jako forma sztuki? Jak najbardziej!
To oczywiste, że pierwszym skojarzeniem z kołami zębatymi jest przemysł ciężki, wielkie maszyny oraz ogrom pracy do wykonania, jednak na świecie są osoby, które wychodzą poza schemat i wykorzystują nietypowe przedmioty do nietypowych zastosowań. Artyści z całego świata wykorzystują koła zębate i podobne elementy do tworzenia fantastycznych posągów i rzeźb. Przekonajcie się sami!
1. Pegaz – Hasan Novrozi
Ten majestatyczny rumak rodem z greckich mitów powstał z metalowych części oraz pokaźnej ilości kół zębatych, które nadają zdecydowanie większej dynamiki jego pozie. Wykorzystanie kół, łańcuchów oraz innych, ruchomych elementów sprawia wrażenie, że w każdej chwili mógłby zostać uruchomiony i z powodzeniem dorównywałby swoim współczesnym końskim odpowiednikom. I zapewne właśnie o to chodziło artyście, gdy wpadł na ten pomysł.
2. Triceratops – John Lopez
Jedną z najbardziej imponujących rzeźb tego artysty jest prehistoryczny dinozaur. Jego masywny korpus wypełniony jest wszelkiego rodzaju mechanizmami, które idealnie odwzorowują mięśnie i stawy. Koła zębate zostały tutaj zastosowane głównie jako ornamenty.
3. Królik – Sue Beatrice
Pani Beatrice zajmuje się znacznie drobniejszymi figurami, jednak szybko zdobyła popularność dzięki unikatowym wisiorkom, które mocno odzwierciedlały jej styl, co pozwoliło jej zarówno tworzyć statuetki z kół zębatych, jak i prowadzić sklep z mniej szczegółowymi akcesoriami. Zainteresowanych odsyłamy do odnalezienia strony All Natural Parts, gdzie można obejrzeć galerię tych dzieł.