Koła zębate – ich eksploatacja i renowacja

Jak doskonale wiadomo, nawet najwyższej jakości produkt w końcu ulegnie degradacji. Koła zębate akurat są na to skazane ze względu na chroniczny charakter ich pracy. Na szczęście możliwa jest ich odnowa bez konieczności inwestowania w nowe podzespoły.

Jak przebiega odnowa kół zębatych?

Nieustanne lub bardzo intensywne użytkowanie przyczynia się do szybszego użycia konkretnych elementów. W wybitnie niekorzystnej pod tym względem sytuacji są koła zębate, które nierzadko wykorzystywane są w maszynach pracujących w trybie całodobowym. Stwarza to sprzyjające warunki do powstawania wszelkiego rodzaju zmian strukturalnych, takich jak pęknięć, odkształceń, czy wżerów. Te uszkodzenia należy zeszlifować, a następnie doprowadzić koło do stanu sterylnego, najczęściej za pomocą kwasów. Gdy to się stanie, nakładane są powłoki niklowo-kobaltowo-fosforowe, które zapewnią odpowiednią trwałość odrestaurowanej zębatki. Kolejnym krokiem jest proces wygrzewania, który trwa godzinę i jest przeprowadzany w temperaturze 670 według skali Kelwina. Co ciekawe, po wygrzewaniu nie jest wymagana żadna obróbka wygładzająca. Taka technika pozwala na usunięcie niedoskonałości metodą mechaniczną, a następnie uzupełnienie ich metodą chemiczną. Dodatkowo renowacja takich elementów jest ukłonem w stronę ekologii, ponieważ oszczędza materiały i energię konieczną do stworzenia całkowicie nowego produktu.

Renowacja kół zębatych to skuteczny sposób na eliminację ewentualnych uszkodzeń i szybkie przywrócenie urządzenia do prawidłowego działania. W razie wystąpienia potrzeby takiej usługi służymy pomocą.