Jakie koła jezdne wykorzystuje się w suwnicach?

suwnica

Jedną z najważniejszych cech suwnicy jest fakt, że jej konstrukcja nośna przemieszcza się a po torze jezdnym, dzięki czemu można łatwo przenosić z jej pomocą różnorodne ładunki. Aby było to możliwe, urządzenie to musi być wyposażone w odpowiednie koła jezdne. Dzięki nim będzie w stanie efektywnie przesuwać się po zainstalowanych szynach. Ponieważ konstrukcja nośna musi utrzymywać niejednokrotnie bardzo ciężki ładunek, znajdujące się pod nią koła muszą być przystosowane do wytrzymywania wysokich obciążeń. Jako że poszczególne modele suwnic potrafią znacząco się od siebie różnić, parametry kół, w tym ich wielkość oraz właśnie maksymalne obciążenie, które są w stanie wytrzymać, potrafią być niezwykle różnorodne. Bardzo istotne jest dobranie części odpowiednich do posiadanego urządzenia, aby nie doszło do ich przedwczesnego zużycia. 

Wszystkie koła jezdne mają ograniczoną żywotność – pracują zazwyczaj w bardzo trudnych warunkach i są poddawane nieustannemu tarciu, więc nie da się tego uniknąć. Właściwa eksploatacja, a także odpowiednie dobranie ich do suwnicy, znacznie wydłużą czas ich bezproblemowego działania. Warto więc pamiętać, że urządzenie pracujące na zewnątrz powinno być wyposażone w koła ze stali nierdzewnej, aby te były w stanie znieść niekorzystne warunki atmosferyczne. Również obciążenie, pod którym będą pracować, nie może być zbyt wysokie, a ich rozłożenie nie powinno niepotrzebnie zwiększać tarcia. 

Jak wybrać zestawy kołowe do suwnic? 

W większości przypadków najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu kół. Takie zestawy kołowe do suwnic składają się z optymalnej liczby części, które są potrzebne do pełnego wyposażenia dźwignicy, a także jednostki napędowej, dzięki czemu są zazwyczaj od razu gotowe do montażu. Wiele z nich jest również produkowanych w postaci zabudowanej w wózku szynowym, dzięki czemu stanowią rozwiązanie możliwe do jak najszybszego wykorzystania. Dobierając konkretny zestaw do suwnicy, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany (zazwyczaj jest to stal), obudowę kół i oczywiście ich rozmiar. Wielkość wpływa na wytrzymałość, która musi być dostosowana do ciężarów przenoszonych przez suwnicę. Najlepiej podczas zamawiania kół upewnić się, jakie jest maksymalne obciążenie, pod którym są w stanie pracować.