Jak przebiega produkcja kół zębatych?

 

Koła zębate są stosunkowo niewielkimi elementami, od których jakości wykonania zależy znaczna większość współczesnych parków maszynowych. Wystarczy wziąć na przykład przekładnie planetarne, które za pomocą kół zębatych są w stanie wykonać o wiele większą pracę niż zespół ludzi. W zależności od konkretnego modelu produkcja kół zębatych wymaga konkretnych sposobów. Przeczytajcie, w jaki sposób powstają koła zębate.

Różne sposoby produkcji kół zębatych

 

Aby otrzymać wysokojakościowy produkt, należy go odpowiednio zaprojektować. W przypadku, gdy potrzebujemy unikalnych wymiarów lub kształtów, należy dostarczyć dokładny projekt, najlepiej w systemach CAD lub CAM, które są jednymi z najczęściej stosowanymi formatami zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Na ich podstawie powstanie produkt, który będzie wymagał jeszcze wykończeń. Następnie przechodzi się do fazy wstępnej obróbki mechanicznej, podczas której odbywa się tłoczenie i frezowanie elementów, które znajdowały się na projekcie. Po tym kroku należy odpowiednie zając się obróbką zębów, aby jak najlepiej sprawowały się w warunkach pracy. Do tego wykorzystuje się dłutowanie, przeciąganie i frezowanie. Przedostatnim krokiem jest obróbka cieplno-chemiczna, mająca na celu udoskonalenie i zahartowanie produktu dzięki zastosowaniu węgloazotowania, azotowania w solach lub hartowania indukcyjnego. Ostatnim krokiem jest poddanie koła zębatego wykończeniom, takim jak honowanie oraz ostatnie szlifowanie.

 

Jak Państwo widzą, produkcja kół zębatych jest bardziej wymagająca i pracochłonna niż mogłoby się wydawać. Skutkuje to natomiast produktem, na którym można polegać i który z pewnością ulepszy funkcjonowanie każdego zakładu pracy, poprzez zwiększenie wydajności parku maszynowego.